tlo_01 tlo_02 tlo_03

logo lmk

postacie lmk

STREFA GOŚCIA

Przemówienie zjazdowe Dyrektor Krystyny Sobczak

Szanowni Państwo, Drodzy Absolwenci, Dostojni Goście!

Pozwolą Państwo, że powitam Was słowami Ludwika Kondratowicza, które, mam nadzieję, wprowadzą wszystkich w atmosferę jubileuszowego zjazdu, wspomnień, refleksji:

Gdzie wy, jasne dni moje, moje szkolne czasy,
kiedy serce dziecinne z wiarą i otuchą,
do grona towarzyszy i do murów klasy
przylgnęło, przyrosło na głucho.

Choć trudno w to uwierzyć, Drodzy Państwo, III Liceum im. Marii Konopnickiej skończyło 90 lat. Metrykalnie zatem nasza Szkoła to leciwa staruszka, ale jak na swój dostojny wiek, trzyma się naprawdę świetnie. Mam zaszczyt od wielu lat służyć tej wyjątkowej szkole jako dyrektor, a tym samym - pełnić obowiązki współgospodarza kolejnych, następujących co 5 lat, zjazdów. Za każdym razem z wielką przyjemnością patrzę na dom wypełniony zacnymi i przyjaznymi gośćmi. Dziś jest podobnie. Raz jeszcze witam wszystkich ciepło, serdecznie i zapraszam na wielkie święto wspomnień. Jako gospodarz spotkania mam wyjątkową moc - oto zatrzymuję wskazówki zegara na parę godzin, a nawet - cofam je o kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat!

Powróćcie dziś do najpiękniejszego okresu Waszego życia, obudźcie w zakamarkach duszy obrazy sprzed lat, miejcie znów fartuchy z tarczą na rękawie i dreszcz emocji przed trudną klasówką. Dotknijcie poręczy schodów, spójrzcie przez szkolne okno, by obraz sprzed lat wypełnił Was i dał znać przyspieszonym biciem serca, że czar cofnięcia czasu zadziałał. A wówczas w eleganckiej Zofii, urzędniczce skarbowej ubranej w szary kostium, znowu zobaczycie piegowatą Zosię z długimi warkoczykami. Dystyngowany kardiolog okaże się zwariowanym Jaśkiem, który w latach licealnych więcej czasu spędzał na zgłębianiu tajników gry na gitarze niż poznawaniu układu oddechowego żaby. Jestem przekonana, że dzisiejszy dzień będzie świętem wspomnień - przywoływania w pamięci kolegów, koleżanek, profesorów, ale także świętem wzruszeń. Powrót do szkoły to bowiem powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia. Ze szczególnym sentymentem myśleć dziś będziemy wszyscy o tych, którzy odeszli. Sądzę, że choć fizycznie nie ma ich wśród nas, pozytywna aura ciepła, miłości i serca, jakie włożyli w budowanie dobrego imienia LMK, jest tu dziś wyraźnie wyczuwalna.

Drodzy Absolwenci, Obchodzony tak uroczyście jubileusz 90-lecia istnienia naszej Szkoły skłania do zadumy, podsumowań i refleksji. Obserwując dzisiejszy i minione zjazdy, nasuwa się pytanie - w czym tkwi magia lat spędzonych w liceum? Dlaczego tak chętnie, mentalnie i fizycznie wracamy do swej licealnej Alma Mater? Co sprawia, że z łezką w oku po latach zasiadamy w szkolnych ławach i oddalibyśmy wiele, by ponownie martwić się jedynie oceną z klasówki czy sprawdzianu? Z pewnością, drodzy Państwo, magia ta wynika, z barwności młodzieńczych lat, które spędzamy w szkole średniej. Nikt chyba nie zaprzeczy, że to czas sielski i anielski, najpiękniejszy w życiu. To także lata buntu , fascynacji, pierwszych miłości, smakowania wszystkiego, co nowe oraz podejmowania pierwszych, tak ważnych, życiowych decyzji. Okazały się one trafne, skoro zawiodły rzesze naszych absolwentów na najbardziej prestiżowe kierunki studiów w kraju i za granicą. Jesteście naszą największą chlubą, drodzy Absolwenci. To wy rozsławiacie imię Szkoły w regionie, kraju, na świecie.

Drodzy Państwo ! Bez cienia kokieterii mogę stwierdzić, że III Liceum Ogólnokształcące to szkoła, która wypracowała swoistą markę, wyróżnia się w mieście i województwie. Na czym polega fenomen LMK ? Myślę, że na niezwykłym połączeniu wspaniałej, przyjaznej młodym ludziom atmosfery z rzetelną pracą, gwaranującą sukces na maturze i w dorosłym życiu. Idąc z "duchem czasów", staramy się uatrakcyjniać ofertę edukacyjną Szkoły, wykorzystywać w procesie kształcenia najnowsze zdobycze techniki oraz multimedia. Nasi nauczyciele opracowują i realizują programy autorskie. Pozwolą Państwo, że wymienię tu chociażby program nauczania matematyki w klasie politechnicznej czy biologii w klasie o nachyleniu przyrodniczo - medycznym. Ich realizacja przynosi wymierne efekty, np. w postaci rewelacyjnych wyników z egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym, z biologii czy chemii. Nasze starania doceniane są nie tylko w mieście, ale także w kraju. Od wielu bowiem lat zajmujemy czołowe miejsca w regionie, w ogólnopolskim rankingu szkół średnich, organizowanym przez Perspektywy i Rzeczpospolitą. We współczesnym świecie niezwykle ważna jest znajomość języków obcych, pozwala ona osiągnąć sukces w życiu zawodowym i odnaleźć się np. w Barcelonie, podczas letnich wakacji.

Współczesność stawia wysokie wymagania, a my jako szkoła staramy się im sprostać, dlatego w naszej szkole proponujemy naukę aż siedmiu języków: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i łacińskiego. Realizujemy przy zwiększonej liczbie godzin program DELF z języka francuskiego oraz rozszerzone programy nauczania z języka angielskiego i niemieckiego. W klasach o nachyleniu ekonomiczno-marketingowym włączyliśmy do programu nauczania języka angielskiego jako innowację pedagogiczną elementy Business English. Daje to naszym uczniom możliwość zdawania egzaminu państwowego i zdobycia stosownego certyfikatu. W klasach o nachyleniu humanistyczno - prawnym innowację stanowi program nauczania wiedzy o społeczeństwie z elementami prawa, tudzież języka łacińskiego wzbogacony o słownictwo i zagadnienia prawne, natomiast w klasie o nachyleniu przyrodniczo- medycznym do wspomnianego programu językowego włączyliśmy terminologię medyczną.

Współpracujemy ze szkołami w Anglii, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Estonii, Portugalii i we Włoszech. Nasze działania doceniła Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie, która przed trzema laty w trzeciej edycji konkursu organizowanego na zlecenie Komisji Europejskiej nagrodziła nas certyfikatem European Language Label w zakresie programu nauczania języka angielskiego . Wyróżnienie to otrzymały wówczas tylko 22 szkoły i uniwersytety w kraju. W 2006 roku, po raz drugi otrzymaliśmy certyfikat European Lanquage Label, tym razem za innowacyjność w nauczaniu języka francuskiego.

Warto pamiętać , że jako jedna z nielicznych szkół w Polsce zostaliśmy członkami Europejskiego Stowarzyszenia Szkół - Europen School Projekt z siedzibą w Amsterdamie. Dwukrotnie znaleźliśmy się w Złotej Pięćdziesiątce Szkół Otwartych na Unię Europejską.

Szkoła nasza współpracuje z kilkoma renomowanymi uczelniami. Młodzież wykazuje zainteresowanie udziałem w różnego rodzaju konkursach organizowanych przez te uczelnie i tak : Politechnika Łódzka nagrodziła naszych uczniów 18 Zielonymi Indeksami , Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Jagielloński uhonorowały indeksami laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych . Rozwijamy zainteresowania i pasje naszych uczniów m.in. poprzez sesje popularnonaukowe, poświęcone wybranym zagadnieniom z zakresu prawodastwa Unii Europejskiej, ekologii czy zasad współczesnego parlamentaryzmu. Jesteśmy szkołą przyszłości - czynimy starania, aby absolwent naszego liceum potrafił sprostać wyzwaniom współczesnego świata.

Dbamy nie tylko o wyposażenie Konopniczan w umiejętności językowe, z zakresu technologii informacyjnej , ale rozbudzamy także zainteresowania sztuką, literaturą, teatrem. Nasi uczniowie, naśladując mistrza Włodzimierza Gniazdowskiego wystawiają spektakle, organizują konkursy, że wspomnę tu chociażby o znanym nie tylko we Włocławku Konkursie "Rzeźby słów" czy Konkursie na interpretację piosenek Jacka Kaczmarskiego.

O wysokim poziomie kształcenia w LMK najlepiej świadczą sukcesy naszych uczniów. Jest ich tak wiele, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić, wspomnę zatem tylko o najważniejszych osiągnięciach naszych uczniów. Możemy poszczycić się wieloma olimpijczykami. W minionym roku szkolnym Konopniczanie siegnęli po najwyższe laury Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Olimpiady o Prawach Człowieka i Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Dumą napawa nas fakt, iż uczeń naszego liceum reprezentował Polskę i województwo kujawsko - pomorskie na Dutch-Polish Youth Conference ( Polsko - Niderlandzkiej Konferencji Młodzieży), która odbyła się 16 maja 2008 r. w Hadze.

Godny podkreślenia jest sukces czteroosobowej drużyny naszej szkoły, która znalazła się w gronie dziesięciu finalistów prestiżowego konkursu "Motorolli" na projekt strony internetowej oraz zdobyła jedną z trzech głównych nagród tego konkursu, w kategorii - najciekawsza szata graficzna.

Możemy poszczycić się zwycięzcami: Konkursu Matematycznego Kangur, konkursu literackiego Młode Talenty, Obrazy i Słowa, Polak, obywatel, patriota . Odnosiliśmy też sukcesy w konkursach miejskich i regionalnych, że wspomnę tu chociażby o Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, Konkursie Języka Angielskiego Pokaż swój Język, Ogólnopolskim Konkursie Legendy, których nie znacie, zorganizowanym w ramach programu Patriotyzm jutra przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zwyciężaliśmy w zawodach sportowych ,m. in. w pływaniu, dyscyplinach lekkoatletycznych, siatkówce plażowej i tradycyjnych grach zespołowych. Szczegółowe informacje na temat osiągnięć uczniów naszego liceum znajdą Państwo w wydanej z okazji jubileuszu 90-lecia Szkoły - monografii wraz z suplementem, zawierającym rzetelne informacje o ostatnim 10-leciu działalności LMK.

Kończąc swoje wystąpienie, życzę Państwu wielu satysfakcji ze spotkań po latach, zapraszam w gościnne mury Szkoły , gdzie będą Państwo mogli w niezwykłej atmosferze wspominać minione czasy, spotkać dawno niewidzianych kolegów, nauczycieli. Wierzę, że ta wizyta w murach macierzystego liceum stanie się dla Państwa niezapomnianym przeżyciem. Pozwolą Państwo, że zamiast tradycyjnych słów pożegnania, przywołam słowa poety Artura Oppmana:

Niezapomniane młodzieńcze lata!
Szkolne wspomnienia niezapomniane!
Na ciężkich drogach chmurnego świata
Wyście jak balsam na krwawą ranę!
Gdy wstecz obrócę wzrok, taki łzawy,
Wnet się jak czarem byt złoci szary
Niech żyje przyjaźń od szkolnej ławy!
Niech żyją nasze dawne lata.

dziennik elektroniczny

aktualnosci LMK

galerie lmk

Wydarzenia

Maj 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Najbliższe wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń!

 

srebrne liceum
 
bip
 
biblioteka
Biblioteka

 

Hymn szkoły

 

 

Deklaracja dostępności

 

pl pl pl