tlo_01 tlo_02 tlo_03

logo lmk

postacie lmk

STREFA GOŚCIA

Przemówienie Dyrektora Szkoły Anety Jaworskiej

Drodzy Absolwenci, Szanowni Nauczyciele, Kochani Uczniowie, Dostojni Goście!

 

   Pragnę powitać Państwa na uroczystości zorganizowanej z okazji jubileuszu Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej, które kończą dziś 95 lat. Przyznacie Państwo, że to nobliwy i zacny wiek. Jubilatka ma bogaty życiorys, na barkach dźwiga moc, często nie łatwych, dooświadczeń, za sobą, zapisaną złotymi zgłoskami, przeszłość, a przed sobą, miejmy nadzieję, świetlaną przyszłość.

  

   Pozwólcie Szanowni Państwo, że w sposób szczególny powitam gości, którzy zaszczycili dzisiejsze obchody swoją obecnością :

Witam serdecznie posłankę na sejm Rzeczpospolitej Polskiej p. Domicelę Kopaczewską, witam posła na sejm Rzeczpospolitej Polskiej p. Łukasza Zbonikowskiego, absolwenta LMK. Witam posła na sejm Rzeczpospolitej Polskiej, witam przedstawiciela senatora Rzeczpospolitej Polskiej, p. Andrzeja Persona, absolwenta LMK, który z powodów osobistych nie może być obecny na dzisiejszej uroczystości. Miło nam gościć Zastepcę Prezydenta Miasta Włocławek, p. Wandę Muszalik, dyrektora włocławskiej delegatury Kuratorium Kujawsko – Pomorskiego p. Krystynę Sobczak, wieloletniego, zasłużonego dyrektora LMK. Witam dyrektora wydziału Edukacji Urzędu Miasta Włocławek p. Bożenę Ell Maaytah , inspektora Wydziału Edukacji, p. inspektor Jolantę Kaczmarek, absolwentkę LMK, kanclerza PWSZ we Włocławku – p. Teresę Bieniek, abslwentkę LMK , byłego dyrektora III LO – p. Wandę Wawrzyniak oraz Przewodniczącą Rady Rodziców – p. Katarzynę Balcer. Witam gorąco Was drodzy absolwenci, witam nauczycieli, uczniów LMK i wszystkich zgromadzonych w tej pięknej sali gości.

 

   Obchody 95-lecia przypadły na czas trudny dla szkoły. W związku z kapitalnym remontem gmachu przy ul. Bechiego 1, znajdujemy się na czasowym uchodźtwie, ale już wkrótce powrócimy do naszej macierzy. Tradycyjna, wieloletnia siedziba LMK odzyska dawną świetność i świecić będzie nowym blaskiem. Szkoła zyska nie tylko nowe okna, drzwi, podłogi, tynki, ale także meble i łączący tradycję z nowoczesnością disain. Już teraz ,  w imieniu władz miasta, które sfinansują ten remont, zapraszam Państwa na obchody 100 lecia szkoły, które odbędą się w nowowyremontowanym gmachu.

 

     Spoglądając za okno, widzę, że z okazji dzisiejszego, jubileuszowego święta jesień sprawiła nam prezent, elegancko ubierając drzewa w złote i czerwone liście. Złoto to symbol bogactwa, nie tylko materialnego, ale także intelektualnego. Czerwień z kolei to alegoria władzy, w tym wypadku rządu dusz uczniowskich, sprawowanego oczywiście przez pedagogów, mistrzów i przewodników z III LO. Te dwie barwy oddają więc charakter LMK, szkoły, która zapada głęboko w pamięć i serce, którą absolwenci wspominają  z sentymentem   i rozrzewnieniem, która nie tylko świetnie przygotowuje  do matury, ale jest także doskonałą nauczycielką życia, miejscem wykuwania się talentów, narodzin przyjaźni i miłości, zdolnych przetrwać dziesięciolecia.

   Jesienna aura sprzyja też nostalgii, wspomnieniom i wędrowkom w czasie. Zapraszam Państwa teraz w taką sentymentalną wyprawę. Cofamy wskazówki zegara. W naszej pamięci powinna teraz uruchomić się czarno-biała taśma filmowa, na której widać budynek przy ul. Bechiego 1, z okien korytarzy można dostrzec Bulwary i rzekę Wisłę. W sali 108 odbywa się lekcja języka angielskiego, prowadzona przez jak zwykle elegancką profesor Barbarę Antczak. Uczniowie wygladają nieco inaczej niż ci ze współczesnych ławek. Dziewczęta uczesane w koński ogon lub mysie ogonki, na szczupłych łydkach prążkowane rajstopy, a zamiast jeansów plisowana spódnica i granatowy fartuszek z białym kołnierzykiem. Wskazówki zegara cofają się nadal, zaglądamy do pracowni chemicznej, w której panuje grobowa wręcz cisza. To profesor Wanda Zięba objaśnia zawiłości reakcji chemicznych, które zrozumieć są w stanie naprawdę nieliczni. Wskazówki zegara obracają się nieustannie.     W tej samej pracowni chemicznej, w sali 311, widzimy tym razem profesor Krystynę Sobczak i profesor Marię Zbonikowską , obie przygotowują doświadczenia chemiczne, które tak bardzo polubili ich uczniowie. Wciąż słyszymy charakterystyczne – tik tak, tik tak, dzięki czemu możemy zobaczyć pochyloną nad atlasem geograficznym, profesor Lucynę Wojciechowską, ciekawe, jakie miejsce próbuje odnaleźć na mapie ? Wskazówki zegara obracaja się jakby wolniej, tym razem przenoszą nas do sali 209, gdzie przy tablicy mocuje się z ogromnym cyrklem profesor Ludwika Wasilewicz, obok której dostrzec można trzymajacą w dłoniach modele walców i stożków profesor Danutę Stypińską. W sali 203 w tym czasie odbywa się lekcja języka polskiego, profesor Naneta Kłobukowska opowiada o romantyzmie, jak zwykle czarując uczniów słowami. W pracowni 106 inna zasłużona polonistka, p. Barbara Ochmańska omawia Hamleta Williama Szekspira, zadając elektryzujące uczniów pytanie : Być albo nie być ? Tym razem wskazówki zegara ponownie przyspieszają, przenosząc nas na boisko szkolne, gdzie profesor Wanda Wawrzyniak i Anna Myszkowska zorganizowały bieg z przeszkodami .

Jak zauważył profesor Władysław Bartoszewski: Czas jest największym skarbem ludzkości.

Niestey nie wynaleziono sposobu, by go zatrzymać. Choć nie spełniły się marzenia człowieka o wynalezieniu wehikułu czasu, to okazało się , że podroże w czasie i przestrzeni są możliwe, szkoda, że tylko w naszej pamięci i wyobraźni.

Któż z nas nie wraca chętnie do lat młodzieńczych, kiedy to świat stał przed nami otworem, kiedy możliwe było nieomal wszystko, kiedy dzień miał nie 24, a 62 godziny, tyle w trakcie jego trwania mogło się wydarzyć.

 

   Zapraszam państwa do podróży w czasie i przestrzeni do beztroskich lat uczniowskich, chwil młodości, chłonięcia wiedzy i wszelkich nowości, smakowania życia i zdobywania doświadczeń. Wierzę, że w tej podróży pomocna będzie dzisiejsza uroczystość.

 

                                                                           Aneta Jaworska

dziennik elektroniczny

aktualnosci LMK

galerie lmk

Wydarzenia

Maj 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Najbliższe wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń!

 

srebrne liceum
 
bip
 
biblioteka
Biblioteka

 

Hymn szkoły

 

 

Deklaracja dostępności

 

pl pl pl